Kiertopalkinnot

Kiertopalkintojen hakuaika on tammikuun loppuun mennessä. Kiertopalkintoja haetaan edellisen vuoden tulosten perusteella. Kiertopalkinnot jaetaan kevätkokouksessa

Ohjeet hakemuksen tekemiseen:
Voit hakea palkintoa mikäli koiran omistaja on Helsingin Seudun Mäyräkoirakerhon jäsen.

Suosittelemme käyttämään kerhon valmiita palkintoanomuslomakkeita. Voit ladata sen tästä 
ExcelissäHSMK palkintoanomus
PDF-tiedostonaHSMK-palkintoanomuslomake

Otsikoi hakemuksesi mitä palkintoa olet hakemassa (Mikäli haet palkintoa sähköpostilla, kirjoita palkintoluokka ja koiran nimi myös sähköpostin otsikkokenttään)
Palkintohakemuksessa tulee näkyä koiran rekisterinumero ja nimi sekä omistajan nimi ja yhteystiedot (osoite, puhelin ja mahdollinen sähköposti). Mikäli omistajatiedot eivät näy Koiranetissä, liitä mukaan omistajailmoitus Omakoirasta.
Kirjaa tarkasti palkinnon säännöissä mainitut pisteisiin oikeuttavat tulokset (tarkistettavissa Koiranetistä tai Jalostustietojärjestelmästä). Mikäli joku tulos ei ole tarkistettavissa näistä tietokannoista, liitä kyseisistä tuloksista kopiot mukaan hakemukseen.
Mikäli haet palkintoa useasta eri luokasta, tee niistä jokaisesta oma hakemus ja lähetä se erikseen.
Lähetä palkintohakemus viimeistään tammikuun loppuun mennessä edellisen vuoden tulosten perusteella. Tämä aikataulu kumoaa palkinnon omissa säännöissä mahdollisesti olevat erilaiset aikatauluohjeet.
Lähetä palkintohakemus mielellään sähköpostitse: jasensihteeri(at)hsmk.fi

Kerholla on jaossa lukuisia näyttelykiertopalkintoja, joita jaetaan kerhon järjestämässä näyttelyssä.

  • Kunkin palkinnon säännöt ovat linkitettyjä PDF-tiedostoja, jotka aukeavat palkinnon nimeä klikatessa uuteen välilehteen.

Aiemmin jaetut palkinnot (vuosiluku se vuosi, jonka toiminnasta ja aktiviteettien perusteella palkinto on myönnetty toimintavuotta seuraavan vuoden kevätkokouksessa).

Valioplakaatit
Myönnetään uusista C.I.B. ja FI MVA ja kaikista käyttövaliotitteleistä.

Vetreä Veteraani  (näyttelyt ja kokeet)
2018         pkn Käpälämäki Zola / Ottilia ja Ilmari Leikkonen, Tuija Lindholm

Vuoden VERI -koira (VERI-koetoiminnasta)
2018         pkn Käpälämäki Pikku-Sera / Ottilia Leikkonen, Leevi Hannukka, Tuija Lindholm

Bocassa-pakki (MÄAJ-palkinto)
2018           lku Kombijegerens S/R Ajax / Pekka Villa
2017           lkn Kjaerragården´s OK Trine / Maarit ja Kaj Nybonn
2015           lku Finn Juhana Yrjölä
2014           kkn Badamtam’s Roadrunner     Emma Rintamäki ja Mika Korhonen
2013           kkn Bargos Dixie     Anna ja Pasi Nevalampi
2012           lkn Tringa’s KT Red Fox     Maarit ja Kai Nybonn, Vantaa
2011           lkn Kjaerragården’s OK Trine     Maarit ja Kai Nybonn, Vantaa

Ronin muistomalja (lk näyttely- ja koetulokset)
2018           lku Taxgemena High Fidelity / Kaisa Ahtiainen ja Kimmo Ketonen
2013           lkku Boidis Hulivili      Timo Hänninen
2012           lkn Hakiavan Hepsankeikka     Minna Gräsbeck ja Marko Vuori
2011           lku Spectrolite’s Next Edition     Aila ja Esa Pekkarinen, Ruotsinpyhtää

Vuoden luolakoira
2014           kku Calle     Timo Hämäläinen
2013           kkn Isagrove´s Zircone     Satu Pispa
2012           kku O Sole Mio Della Val Vezzenno     Pia ja Mauri Kivistö, Helsinki
2011           lkn Reppanan Fanny     Kaisa ja Janne Riekkinen, Perttula

Alman taulu (kk luolatoiminta)
2016           kku Calle     Timo Hämäläinen
2012           kku O Sole Mio Della Val Vezzenno     Pia ja Mauri Kivistö, Helsinki
2005           kkn Zoomin Delirium     Kaisa Tapola, Helsinki
2004           kku Seidemann’s Igor     Mauri Kivistö, Helsinki

Freundsin kannu Vuoden harrastaja (tuloksien yhdistelmä)
2018           pkn Käpälämäki Pikku-Sera / Ottilia Leikkonen, Leevi Hannukka, Tuija Lindholm
2017           pku Maxi-tax Offspring / Tomi Metsä
2016           pkn Käpälämäki Zola  Tuija Lindholm
2015           kku Jerriman Edison  Emmi Silvasti ja Sami Metso
2014           kkku Gordon Forte-Forte Debuch de la Perouse     Markku Varjosalo
2013           lkku Boidis Hulivili     Timo Hänninen
2012           kku O Sole Mio Della Val Vezzenno     Pia ja Mauri Kivistö, Helsinki
2011           lku Spectrolite’s Next Edition     Aila ja Esa Pekkarinen, Ruotsinpyhtää
2010           lkn Reppanan Fanny     Kaisa&Janne Riekkinen, Perttula
2009           lku Taxwurst Alegria     Juhana Yrjölä, Helsinki
2008           lkn Kjaerragården’s OK Trine     Maarit&Kai Nybonn, Vantaa
2007           pkn Käpälämäki Vega     A&O Leikkonen&Tuija Lindholm, Helsinki
2006           lkkn Zoomin Gunnhild     Kaisa Tapola, Helsinki
2005           lku Keski-Maan Jättiläinen     Mauri Kivistö, Helsinki
2004           kku Seidemann’s Igor     Mauri Kivistö, Helsinki
2003           kku Seidemann’s Igor     Mauri Kivistö, Helsinki
2002           kku Hakiavan Orion     Irene Outinen, Helsinki
2001           kku Hjelmskogens åskan     Lars Weckman, Sipoo

Gewürtztraminer-pytty (pk kääpiöt yhdistelmä näyttelyt ja koe)
2014           pkkn Caelestis Sound-Track     Jaana Hakola
2013           pkkn Gewürtztraminer Unique Au Monde     Minna Gräsbeck, Marko Vuori ja Mila Ruusuvirta, Rajamäki
2012           pkkn Gewürztraminer Unique Au Monde     Minna Gräsbeck, Marko Vuori ja Mila Ruusuvirta, Rajamäki
2011           pkkn Gewürztraminer Unique Au Monde     Minna Gräsbeck, Marko Vuori ja Mila Ruusuvirta, Rajamäki
2009           pkkn Aavistuksen Mustamakkara     Päivi Soisalo, Helsinki
2003           pkkn Aavistuksen Runotar     Päivi Soisalo, Helsinki
2002           pkku Gewürtztraminer Guili-Guili     Päivi Soisalo, Helsinki
2001           pkkn Aavistuksen Onnetar     Päivi Soisalo, Helsinki
2000           pkkn Aavistuksen Onnetar     Päivi Soisalo, Helsinki

Minimäykky-pysti (kääpiöt ja kaniinit: koetulos MEJÄ ja/tai MÄAJ)
2018           pkku Metal Maiden´s Happy Little Wiener / Emmi Savolainen ja Irene Jokiranta-Savolainen 
2017           pkku Metal Maiden´s Happy Little Wiener / Emmi Savolainen ja Irene Jokiranta-Savolainen
2014           lkku Boidis Huli-Vili     Timo Hänninen
2002           pkkn Aavistuksen Onnetar     Päivi Soisalo, Helsinki
2001           pkkn Aavistuksen Onnetar     Päivi Soisalo, Helsinki
2000           pkkn Aavistuksen Onnetar     Päivi Soisalo, Helsinki

Käpälämäki-palkinto (pk LUT/LUME)
2007           pkn Käpälämäki Vega     A&O Leikkonen&Tuija Lindholm, Helsinki

Käpälänjälki-palkinto (pk MEJÄ/VAHI)
2018           pkn Käpälämäki Pikku-Sasu / Kyanna Herkel, Tuija Lindholm
2017           pkku Metal Maiden´s Happy Little Wiener / Emmi Savolainen ja Irene Jokiranta-Savolainen
2016           pkn Käpälämäki Pikku-Sera  Tuija Lindholm & Ottilia Leikkonen
2015           pku Maxi-tax Offspring  Tomi Metsä
2014           pku Tomjantin Loud And Clear     Heidi Ahjonpalo
2012           pku Käpälämäki Mokke Mestari     Tuija Lindholm ja Ottilia Leikkonen
2011           pkku Luchshügel Party Tiger     Emmi Savolainen ja Irene Jokiranta-Savolainen
2010           pkn Käpälämäki Zola     Tuija Lindholm, Helsinki
2009           pkn Käpälämäki Hulda Hurmaava     Tuija Lindholm, Helsinki
2008           pkn Käpälämäki Sahara     A&O Leikkonen&Tuija Lindholm, Helsinki

Zoomin Jahtikoira (yhdistelmä rodunomaiset kokeet) 
2018           pku Maxi-Tax Offspring / Tomi Metsä
2017           pku Maxi-Tax Offspring / Tomi Metsä
2016           lkn Hännänhuipun Timantit ovat ikuisia  Hanna Taka-Sihvola
2015           pku Tomjantin Loud And Clear  Heidi Ahjonpalo
2014           pku Maxi-Tax Ozzy Osbourne     Heidi Ahjonpalo
2013           pkn Käpälämäki Zola     Ilmari ja Ottilia Leikkonen sekä Tuija Lindholm
2012           kku O Sole Mio Della Val Vezzenno     Pia ja Mauri Kivistö, Helsinki
2011           lku Spectrolite’s Next Edition     Aila ja Esa Pekkarinen, Ruotsinpyhtää
2010           kkn Curlyco Singing Fox     Sari Vottonen, Nummela
2009           lkn Kjaerragården’s OK Trine     Maarit&Kai Nybonn, Vantaa
2008           lkn Kjaerragården’s OK Trine     Maarit&Kai Nybonn, Vantaa

Rontin Malja (Agility) 
2018           pkn Käpälämäki Pikku-Sera / Ottilia Leikkonen, Leevi Hannukka, Tuija Lindholm
2017           pku Maxi-Tax Offspring / Tomi Metsä
2016           pkn Käpälämäki Zola     Tuija Lindholm
2014           pkn Käpälämäki Zola     Tuija Lindholm ja Ottilia Leikonen
2013           pkn Käpälämäki Zola     Ilmari ja Ottilia Leikkonen sekä Tuija Lindholm
2012           pkn Käpälämäki Vega     Tuija Lindholm ja Ottilia Leikkonen, Helsinki
2011           pkn Käpälämäki Zola     Tuija Lindholm ja Ottilia Leikkonen, Helsinki
2008           pkkan Labellafunfun     J&K Mankinen, Vantaa

Ketsupin Tuoppi (HSMK:n järjestämät LUT)
2015           lku Lallinsuon Tiivi-Taavi  Kaisa Riekkinen
2014           lku Lallinsuon Tiivi-Taavi     Kaisa Riekkinen
2012           kku O Sole Mio Della Val Vezzenno     Pia ja Mauri Kivistö, Helsinki
2011           lkn Hakiavan Ihme-Irina     Minna Gräsbeck, Marko Vuori ja Hanna Nyström
2010           kkn Welmu Miss Stt’tosca     Jaana Helin, Vihti
2009           lku Taxwurst Alegria     Juhana Yrjölä, Helsinki

Veteraanivati (kkn näyttelyt veteraaniluokka)
2015           kkn Welmu Miss Stt’Tosca  Jaana Tschokkinen
2014           kkn Taxette’s Isla Margarita     Markku Varjosalo
2013           kkn Taxette’s Isla Margarita     Markku Varjosalo
2009           kkn Welmu Miss Jeevana     Sari Hirvonen