Jaetut kiertopalkinnot

Palkinnon säännöt avautuvat otsikkoa klikkaamalla.
Kiertopalkintojen hakuohjeet täällä

DIAESITYS 2021

Vuoden 2021 kiertopalkinnot – tulostaulu

DIAESITYS 2020

Freundsin kannu, ”Vuoden harrastaja” (tuloksien yhdistelmä, kaikki mäyräkoirat)

  • 2021 pkku Zingarese Covenant / Emmi Savolainen, Irene Jokiranta-Savolainen
  • 2020 pkn Käpälämäki Pikku-Sera / Ottilia Leikkonen, Leevi Hannukka, Tuija Lindholm
  • 2019          pku Maxi-Tax Offspring / Tomi Metsä
  • 2018          pkn Käpälämäki Pikku-Sera / Ottilia Leikkonen, Leevi Hannukka, Tuija Lindholm
  • 2017          pku Maxi-tax Offspring / Tomi Metsä
  • 2016          pkn Käpälämäki Zola  Tuija Lindholm
  • 2015          kku Jerriman Edison  Emmi Silvasti ja Sami Metso
  • 2014          kkku Gordon Forte-Forte Debuch de la Perouse     Markku Varjosalo
  • 2013          lkku Boidis Hulivili     Timo Hänninen
  • 2012          kku O Sole Mio Della Val Vezzenno     Pia ja Mauri Kivistö, Helsinki
  • 2011           lku Spectrolite’s Next Edition     Aila ja Esa Pekkarinen, Ruotsinpyhtää
  • 2010          lkn Reppanan Fanny     Kaisa&Janne Riekkinen, Perttula
  • 2009         lku Taxwurst Alegria     Juhana Yrjölä, Helsinki
  • 2008         lkn Kjaerragården’s OK Trine     Maarit&Kai Nybonn, Vantaa
  • 2007         pkn Käpälämäki Vega     A&O Leikkonen&Tuija Lindholm, Helsinki
  • 2006           lkkn Zoomin Gunnhild     Kaisa Tapola, Helsinki
  • 2005           lku Keski-Maan Jättiläinen     Mauri Kivistö, Helsinki
  • 2004           kku Seidemann’s Igor     Mauri Kivistö, Helsinki
  • 2003           kku Seidemann’s Igor     Mauri Kivistö, Helsinki
  • 2002           kku Hakiavan Orion     Irene Outinen, Helsinki
  • 2001           kku Hjelmskogens åskan     Lars Weckman, Sipoo

Zoomin Jahtikoira (yhdistelmä, rodunomaiset kokeet, kaikki mäyräkoirat) 

  • 2021 lkn Thilia Thalian Ålimpia / Kaisa Sirenius
  • 2020 pkn Käpälämäki Pikku-Sera / Ottilia Leikkonen, Leevi Hannukka, Tuija Lindholm
  • 2019          pku Maxi-Tax Offspring / Tomi Metsä
  • 2018          pku Maxi-Tax Offspring / Tomi Metsä
  • 2017          pku Maxi-Tax Offspring / Tomi Metsä
  • 2016          lkn Hännänhuipun Timantit ovat ikuisia  Hanna Taka-Sihvola
  • 2015          pku Tomjantin Loud And Clear  Heidi Ahjonpalo
  • 2014          pku Maxi-Tax Ozzy Osbourne     Heidi Ahjonpalo
  • 2013          pkn Käpälämäki Zola     Ilmari ja Ottilia Leikkonen sekä Tuija Lindholm
  • 2012          kku O Sole Mio Della Val Vezzenno     Pia ja Mauri Kivistö, Helsinki
  • 2011           lku Spectrolite’s Next Edition     Aila ja Esa Pekkarinen, Ruotsinpyhtää
  • 2010          kkn Curlyco Singing Fox     Sari Vottonen, Nummela
  • 2009         lkn Kjaerragården’s OK Trine     Maarit&Kai Nybonn, Vantaa
  • 2008         lkn Kjaerragården’s OK Trine     Maarit&Kai Nybonn, Vantaa

Bocassa-pakki (MÄAJ-palkinto, kaikki mäyräkoirat)

  • 2018           lku Kombijegerens S/R Ajax / Pekka Villa
  • 2017           lkn Kjaerragården´s OK Trine / Maarit ja Kaj Nybonn
  • 2015           lku Finn Juhana Yrjölä
  • 2014           kkn Badamtam’s Roadrunner     Emma Rintamäki ja Mika Korhonen
  • 2013           kkn Bargos Dixie     Anna ja Pasi Nevalampi
  • 2012           lkn Tringa’s KT Red Fox     Maarit ja Kai Nybonn, Vantaa
  • 2011           lkn Kjaerragården’s OK Trine     Maarit ja Kai Nybonn, Vantaa

Rontin Malja (Agility, kaikki mäyräkoirat) 

  • 2021 pkn Käpälämäki Pikku-Sera / Ottilia Leikkonen, Leevi Hannukka, Tuija Lindholm
  • 2020 pkn Käpälämäki Pikku-Sera / Ottilia Leikkonen, Leevi Hannukka, Tuija Lindholm
  • 2019           pkn Käpälämäki Pikku-Sera / Ottilia Leikkonen, Leevi Hannukka, Tuija Lindholm
  • 2018           pkn Käpälämäki Pikku-Sera / Ottilia Leikkonen, Leevi Hannukka, Tuija Lindholm
  • 2017           pku Maxi-Tax Offspring / Tomi Metsä
  • 2016           pkn Käpälämäki Zola     Tuija Lindholm
  • 2014           pkn Käpälämäki Zola     Tuija Lindholm ja Ottilia Leikonen
  • 2013           pkn Käpälämäki Zola     Ilmari ja Ottilia Leikkonen sekä Tuija Lindholm
  • 2012           pkn Käpälämäki Vega     Tuija Lindholm ja Ottilia Leikkonen, Helsinki
  • 2011           pkn Käpälämäki Zola     Tuija Lindholm ja Ottilia Leikkonen, Helsinki
  • 2008           pkkan Labellafunfun     J&K Mankinen, Vantaa

Vetreä Veteraani  (näyttelyt ja kokeet, kaikki mäyräkoirat)

  • 2020 pkn Käpälämäki Zola / Ottilia ja Ilmari Leikkonen, Tuija Lindholm
  • 2019         pkn Käpälämäki Zola / Ottilia ja Ilmari Leikkonen, Tuija Lindholm
  • 2018         pkn Käpälämäki Zola / Ottilia ja Ilmari Leikkonen, Tuija Lindholm

Vuoden VERI-koira (vesiriistakoe, kaikki karvanlaadut)

  • 2021 pkn Käpälämäki Pikku-Sera / Ottilia Leikkonen, Leevi Hannukka, Tuija Lindholm
  • 2020 pkn Käpälämäki Pikku-Sera / Ottilia Leikkonen, Leevi Hannukka, Tuija Lindholm
  • 2019 pkn Käpälämäki Zola / Ottilia ja Ilmari Leikkonen, Tuija Lindholm
  • 2018         pkn Käpälämäki Pikku-Sera / Ottilia Leikkonen, Leevi Hannukka, Tuija Lindholm

Vuoden luolakoira (kaikki karvanlaadut)

  • 2021 lkn Thilia Thalian Ålimpia / Kaisa Sirenius
  • 2014           kku Calle     Timo Hämäläinen
  • 2013           kkn Isagrove´s Zircone     Satu Pispa
  • 2012           kku O Sole Mio Della Val Vezzenno     Pia ja Mauri Kivistö, Helsinki
  • 2011           lkn Reppanan Fanny     Kaisa ja Janne Riekkinen, Perttula

Ketsupin Tuoppi (HSMK:n järjestämät LUT, kaikki karvanlaadut)

  • 2015           lku Lallinsuon Tiivi-Taavi  Kaisa Riekkinen
  • 2014           lku Lallinsuon Tiivi-Taavi     Kaisa Riekkinen
  • 2012           kku O Sole Mio Della Val Vezzenno     Pia ja Mauri Kivistö, Helsinki
  • 2011           lkn Hakiavan Ihme-Irina     Minna Gräsbeck, Marko Vuori ja Hanna Nyström
  • 2010           kkn Welmu Miss Stt’tosca     Jaana Helin, Vihti
  • 2009           lku Taxwurst Alegria     Juhana Yrjölä, Helsinki

Minimäykky-pysti (koetulos MEJÄ ja/tai MÄAJ, pienoismäyräkoirat)

  • 2021 pkku Zingarese Covenant / Emmi Savolainen, Irene Jokiranta-Savolainen
  • 2018           pkku Metal Maiden´s Happy Little Wiener / Emmi Savolainen ja Irene Jokiranta-Savolainen 
  • 2017           pkku Metal Maiden´s Happy Little Wiener / Emmi Savolainen ja Irene Jokiranta-Savolainen
  • 2014           lkku Boidis Huli-Vili     Timo Hänninen
  • 2002           pkkn Aavistuksen Onnetar     Päivi Soisalo, Helsinki
  • 2001           pkkn Aavistuksen Onnetar     Päivi Soisalo, Helsinki
  • 2000           pkkn Aavistuksen Onnetar     Päivi Soisalo, Helsinki

Ronin muistomalja (näyttely- ja koetulokset, lyhytkarvaiset)

  • 2018           lku Taxgemena High Fidelity / Kaisa Ahtiainen ja Kimmo Ketonen
  • 2013           lkku Boidis Hulivili      Timo Hänninen
  • 2012           lkn Hakiavan Hepsankeikka     Minna Gräsbeck ja Marko Vuori
  • 2011           lku Spectrolite’s Next Edition     Aila ja Esa Pekkarinen, Ruotsinpyhtää

Gewürtztraminer-pytty (yhdistelmä näyttelyt ja kokeet, pitkäkarvaiset kääpiöt)

  • 2014           pkkn Caelestis Sound-Track     Jaana Hakola
  • 2013           pkkn Gewürtztraminer Unique Au Monde     Minna Gräsbeck, Marko Vuori ja Mila Ruusuvirta, Rajamäki
  • 2012           pkkn Gewürztraminer Unique Au Monde     Minna Gräsbeck, Marko Vuori ja Mila Ruusuvirta, Rajamäki
  • 2011           pkkn Gewürztraminer Unique Au Monde     Minna Gräsbeck, Marko Vuori ja Mila Ruusuvirta, Rajamäki
  • 2009           pkkn Aavistuksen Mustamakkara     Päivi Soisalo, Helsinki
  • 2003           pkkn Aavistuksen Runotar     Päivi Soisalo, Helsinki
  • 2002           pkku Gewürtztraminer Guili-Guili     Päivi Soisalo, Helsinki
  • 2001           pkkn Aavistuksen Onnetar     Päivi Soisalo, Helsinki
  • 2000           pkkn Aavistuksen Onnetar     Päivi Soisalo, Helsinki

Käpälämäki-palkinto (LUT/LUME, pitkäkarvaiset)

  • 2020 pkn Käpälämäki Zola / Ottilia Leikkonen, Tuija Lindholm, Ilmari Leikkonen
  • 2007          pkn Käpälämäki Vega / Tuija Lindholm, Aurora ja Ottilia Leikkonen, Helsinki

Käpälänjälki-palkinto (MEJÄ/VAHI, pitkäkarvaiset)

  • 2021 pkku Zingarese Covenant / Emmi Savolainen, Irene Jokiranta-Savolainen
  • 2020 pkn Käpälämäki Viuhti / Tuija Lindholm, Aurora ja Ilmari Leikkonen
  • 2018           pkn Käpälämäki Pikku-Sasu / Kyanna Herkel, Tuija Lindholm
  • 2017           pkku Metal Maiden´s Happy Little Wiener / Emmi Savolainen ja Irene Jokiranta-Savolainen
  • 2016           pkn Käpälämäki Pikku-Sera  Tuija Lindholm & Ottilia Leikkonen
  • 2015           pku Maxi-tax Offspring  Tomi Metsä
  • 2014           pku Tomjantin Loud And Clear     Heidi Ahjonpalo
  • 2012           pku Käpälämäki Mokke Mestari     Tuija Lindholm ja Ottilia Leikkonen
  • 2011           pkku Luchshügel Party Tiger     Emmi Savolainen ja Irene Jokiranta-Savolainen
  • 2010           pkn Käpälämäki Zola     Tuija Lindholm, Helsinki
  • 2009           pkn Käpälämäki Hulda Hurmaava     Tuija Lindholm, Helsinki
  • 2008           pkn Käpälämäki Sahara     Aurora & Ottilia Leikkonen & Tuija Lindholm, Helsinki

Alman taulu (luolatoiminta, karkeakarvaiset)

  • 2016           kku Calle     Timo Hämäläinen
  • 2012           kku O Sole Mio Della Val Vezzenno     Pia ja Mauri Kivistö, Helsinki
  • 2005           kkn Zoomin Delirium     Kaisa Tapola, Helsinki
  • 2004           kku Seidemann’s Igor     Mauri Kivistö, Helsinki

Veteraanivati (näyttelyt, veteraaniluokka, karkeakarvaiset nartut)

  • 2015           kkn Welmu Miss Stt’Tosca  Jaana Tschokkinen
  • 2014           kkn Taxette’s Isla Margarita     Markku Varjosalo
  • 2013           kkn Taxette’s Isla Margarita     Markku Varjosalo
  • 2009           kkn Welmu Miss Jeevana     Sari Hirvonen

 Vanhat kiertopalkinnot (pdf-tiedosto)

Palkintojen haku>>

Palkintojen säännöt>>